Kondom? Nie! Je tu nová antikoncepcia pre mužov. O čo ide?

Znie to ako rozprávka. Stačí zájsť na niekoľko minút k doktorovi a máte postarané. Lekári tvrdia, že táto revolučná metóda ochrany proti počatiu skutočne funguje.

Mužská ochrana rovná sa kondóm. Táto leta zažitá tradícia sa môže časom zrútiť. Lekári testujú metódu, ktorá silnejšiemu pohlavie možno už čoskoro prinesie netušené možnosti.

Sľubná cesta
Ak si chcú muži užiť nechránený pohlavný styk bez stresu z nechcených následkov, majú smolu. Musí spoliehať buď na vlastnú šikovnosť, alebo na partnerku, ale v oboch prípadoch môže ísť o značne adrenalínovú záležitosť. Sexuológovia už roky upozorňujú, že prerušovaná súlož sa rovná rulete. Partnerka zase môže zabudnúť na pilulku hormonálnej antikoncepcie a malér je na svete. Teraz sa snáď blýska na lepšie časy. Spása sa volá ultrazvuk semenníkov.

Vedci už v 70. rokoch minulého storočia prvýkrát zistili, že ak sú semenníky vystavená ultrazvukovým vlnám, podstatne sa v nich zníži produkcia spermií. Výskumom sa vtedy zaoberali pracovníci univerzity v Severnej Karolíne, ktorí metódu označili za sľubnú cestu.

Stačí dve sedenia
Výskumy pokračujú dodnes. Najprv sa začalo s krysami, u ktorých metóda fungovala dobre. Vedci potom na základe teoretických modelov a prepočtov určili, že u mužov by na dosiahnutie antikoncepčného účinku stačila dve štvrťhodinovej sedenie s ultrazvukom. Počet spermií by sa vďaka tomu znížil pod desať miliónov na mililiter. To znie ako hrozivo vysoké číslo, ale lekári sú v pokoji. Iné štúdie ukázali, že muž je neplodný, ak má v mililitri ejakulátu menej ako pätnásť miliónov spermií. Všetko teda vyzerá sľubne, ale aby sa metóda dala použiť v praxi, je nevyhnutné dôkladné testovanie.

To však môže byť značne rizikové, pretože nikto nepozná presnú dávku ultrazvuku, po ktorú je neplodnosť iba dočasná a ide teda o vytúženú antikoncepciu, a kedy už dôjde k trvalému poškodeniu buniek, teda k sterilizácii.

Zohnať dobrovoľníkov na tento výskum bude určite ťažké. Nechcete sa v záujme mužského pokolenia prihlásiť?

REKLAMA

Komentáre

komentárov